Eri maiden nettisivut
Uimahallien vedenkäsittely on haaste. ProMinent on jo vuosikymmeniä ollut johtava yritys uimahallialalla ja tarjoaa kattavia ratkaisuja. Flokkulointi, suodatus, pH-mittaus tai desinfiointi - ProMinentin tarjoamat tuotteet ovat keskenään yhdisteltävissä ja myös erikseen käytettävissä.
lisää
ProMinentin ratkaisut ovat kattavia ja niihin kuuluu kaikki, mitä tarvitaan uima-allasveden käsittelyyn. Tuotevalikoimaan kuuluu niin annostusasemat, desinfointilaitteet, hapetusjärjestelmät kuin vedenpehmentimet ja peristalttiset pumputkin – kaikki ihanteellisesti yhteensopivina.
Kloorin käyttöön perustuvissa desinfiointimenetelmissä klooripitoisuus asetetaan usein 0,4-0,6 mg/l. Käytettävät kemikaalit ovat kalsiumhypokloriitti ja natriumhypokloriitti. Julkisissa uima-altaissa käytetään myös kloorikaasua.
Perinteisen kloorin avulla tapahtuvan desinfioinnin lisäksi on uima-allasveden hapettamiseen ja desinfiointiin tarjolla myös ultraviolettivalo ja otsoni. Sekä UV- että otsonilaitteistot toimivat myös vaikeissa olosuhteissa ja/tai vähentävät natriumhypokloriitin tarpeen desinfioinnissa minimiin.
Uima-allasveden käsittelyyn kuuluu sakka-aineiden annostelu ihanteellisen suodatustuloksen saavuttamiseksi. Haasteena on pienten määrien jatkuva ja tarkka annostelu. ProMinentin annostelupumpuille tämä ei ole ongelma.
ProMinentin DOUCEMATin kaltaisten vedenpehmennyslaitteiden avulla voidaan tihkuminen putkistoista, altaan seinämien ja jäähdyttimien läpi välttää. Tuloksena on paitsi höyrytyslaitteiden pidentynyt käyttöikä myös puhdasta vettä.
Ensimmäinen väyläliitäntäjärjestelmä uima-altaissa käytettävän tekniikan hallintaan. Käyttö on helppoa ja suuri valaistu värinäyttö säätelee sisäänrakennetun serverinsä ja videograafisen nauhoittimensa avulla jopa 16 suodatussykliä.
Tuotot 80 – 720 g/h mallista riippuen (suuremmat mallit tilauksesta). Sarja otsonaattoreita, joissa integroitu kaasunkäsittely-yksikkö. Bono Zon® -sarjan mallit toimivat positiivisella imupaineella ja ovat siten erityisen luotettavia esimerkiksi uimahallikäyttöön.
Kapasiteetti 70 - 245 g/h Otsoninmäärän säätö välillä 3 - 100 % kapasiteetista, otsonintuotto esitetään g/h.
DULCO®flex DF4a peristalttinen pumppu on kehitetty erityisesti sakka-aineiden annostussovelluksiin. Se sopii käytettäväksi aina, kun on tarpeen lisätä käsiteltävään veteen sakka-aineita tasaisesti ja tarkasti. Tyypillisiä sovelluksia ovat uima- ja hieronta-altaat.
Peristalttinen pumppu DULCO®flex DF3a on suunniteltu erityisesti hajusteiden annosteluun hoitoloissa ja kylpylöissä. Tämä pumppu sopii käytettäväksi aina, kun halutaan annostella pieniä hajustemääriä.
ProMinent® dulco®flex on peristalttinen pumppu, jonka tuottomäärä on 0.4 - 2.4 l/h vastapaineella 1.5 bar. Pumppu on erinomainen sovelluksiin, joissa syöttöpaine on alhainen ja annosteltavan aineen hellävarainen käsittely on tarpeen.
pH-arvo kuvaa kemikaalin happamuutta tai emäksisyyttä ja on siten yksi tärkeimmistä kemiallisista suureista. pH-arvon mittaamista ja muuttamista tarvitaan useissa prosessin vaiheissa niin vedenkäsittelyssä, teollisuudessa kuin nesteiden laadunvalvonnassa.
Klooriyhdisteitä pidetään maailmanlaajuisesti tärkeimpänä veden desinfiointiaineena määräänsä suhteutettuna. Niiden sovellusalueet kattavat niin juomaveden valmistuksen kuin uima-allasveden desinfioinnin - unohtamatta teollista vedenkäsittelyä, esim. jäähdytys- ja prosessiveden käsittely.
Redox-potentiaali määrittää nesteessä olevien hapetus- tai pelkistysaineiden määrän. Tämän suureen mittaus on suhteellisen kustannustehokasta mutta mittauksessa on myös haittansa: tietyn hapetus- tai pelkistysaineen määritteleminen ei ole mahdollista, mittaus riippuu vahvasti pH:sta ja kasvava konsentraatio saa aikaan signaalin kyllästyskäyrän.
DULCODOS® eco -annostusasemat ovat erittäin sopivia nestemäisten kemikaalien säilytykseen ja annostukseen. Tunnistekoodiin perustuva tilausjärjestelmä auttaa annostusaseman mukauttamisessa tarpeisiin helposti, nopeasti ja joustavasti.
Esiasennetut ja käyttövalmiit annostusyksiköt pH:n säätöön ja desinfiointiin - kloorilla tai ilman. Useita eri versioita ja suuret laajennusmahdollisuudet tarjoavat oikean ratkaisun joka käyttöön.
Aktiivihiili poistaa väriä, makua, hajua, klooria, otsonia, pestisidejä ja muita ympäristömyrkkyjä vedestä. Tietyillä aktiivihiilen laaduilla voidaan poistaa radonia ja raskasmetalleja. - vastavirtahuuhtelu kellon avulla
ProMinentin UV-laitteistojen avulla vedenkäsittely, kuten desinfiointi ja haitallisten yhdisteiden poisto, onnistuu luotettavasti ja ilman kemikaalien käyttöä. Helppo asennus, alhaiset ylläpitokustannukset ja laaja mallisto takaavat soveltuvuuden useimpiin käyttötarkoituksiin.